Tinklaraštis

Raminta Bogušienė

Raminta Bogušienė

Dietistė Raminta Bogušienė: mityba inkstų sveikatai

Inkstai yra mums gyvybiškai svarbūs organai, atliekantys svarbią funkciją – filtruoja kraują ir pašalina atliekas bei perteklinius skysčius iš organizmo. Tinkama mityba gali padėti išlaikyti sklandžią inkstų funkciją ir užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms. Licenzijuota dietistė, portalo sveikataipalankus.lt įkūrėja dalinasi receptais ir patarimais, ką valgyti gerinant inkstų sveikatą.

Mityba,  esant inkstų problemoms yra labai svarbus aspektas, kurį būtina suderinti su gydytoju ir dietistu, siekiant užtikrinti optimalų sveikatos palaikymą. Inkstų ligų atveju mitybos pasirinkimai gali turėti didelį poveikį bendrai organizmo būklei ir inkstų funkcijai. „Pirmiausia, reikia riboti baltymų kiekį, kad neapkrautume inkstų, ypač jei jų funkcija yra sumažėjusi. Taip pat, svarbu vengti didelio natrio vartojimo, nes per daug druskos gali padidinti kraujospūdį ir pabloginti inkstų būklę. Kalio ir fosforo kiekį reikėtų stebėti ir riboti, kad išvengtume papildomos naštos inkstams. Galiausiai, atsižvelgiant į inkstų būklę, gali būti reikalinga apriboti skysčių vartojimą, kad būtų išvengta jų kaupimosi organizme, – vardija dietistė R. Bogušienė. Specialistė įspėja, kad visada svarbu konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistu, kad sukurtų individualią mitybos programą, atitinkančią jūsų sveikatos būklę ir inkstų ligos stadiją.

Kokie požymiai rodo inkstų problemas?

Inkstų problemų simptomai gali būti subtilūs ir tik ilgainiui palaipsniui stiprėti, todėl kartais sunku juos pastebėti ankstyvosiose stadijose. Dietistė Raminta Bogušienė apžvelgia 9 dažniausius požymius, kurie gali signalizuoti apie inkstų funkcijos sutrikimą:

  1. Pavargimas ir bendras silpnumas. Inkstai padeda gaminti hormoną, kuris reguliuoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, kai inkstai neveikia efektyviai, gali išsivystyti anemija, dėl kurios jaučiamas didelis nuovargis ir silpnumas.
  2. Šlapimo pokyčiai. Tai gali apimti dažnesnį šlapinimąsi (ypač naktį), sunkumus pradedant šlapintis, silpną šlapimo srovę arba priešingai – retesnį šlapinimąsi.
  3. Kojų ir pėdų tinimas. Inkstų nepakankamumo atveju gali sutrikti skysčių pašalinimas iš organizmo, dėl ko gali tinti apatinės kūno dalys.
  4. Sausa ir niežtinti oda. Inkstai padeda išlaikyti mineralų ir kitų medžiagų pusiausvyrą, kuri yra būtina sveikai odai, sutrikusi pusiausvyra gali sukelti odos sausumą ir niežėjimą.
  5. Metalo skonis burnoje arba blogas kvapas iš burnos. Kai inkstai nebegali efektyviai filtruoti atliekų, tai gali turėti įtakos burnos higienai ir sukelti metalo skonį ar blogą burnos kvapą.
  6. Šaltkrėtis. Anemija ir inkstų veiklos sutrikimai gali sukelti pastovų šaltumo jausmą, net esant šiltam orui.
  7. Sutrikusi koncentracija ir sumišimas. Efektyvūs inkstai padeda palaikyti elektrolitų pusiausvyrą, kuri yra svarbi smegenų funkcijai. Inkstų veiklos sutrikimai gali sukelti psichinius simptomus, tokius kaip koncentracijos stoka ar sumišimas.
  8. Nugaros ar šonų skausmas. Inkstų vieta organizme yra juosmens srityje, todėl problemos su inkstais gali sukelti skausmą šioje srityje.
  9. Kraujas šlapime. Tai gali būti rimto inkstų pažeidimo požymis reikalaujantis nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu pastebite vieną ar kelis iš šių simptomų, ypač jei jie išlieka arba pablogėja, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl tikslesnės diagnozės ir gydymo.

Dėl ko sutrinka inkstų veikla?

Inkstų funkcijos sutrikimai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, kurios veikia jų gebėjimą efektyviai filtruoti kraują ir pašalinti atliekas bei perteklinius skysčius iš organizmo. Anot licenzijuotos dietistės R. Bogušienės, viena pagrindinių priežasčių yra lėtinės ligos, tokios kaip diabetas ir aukštas kraujospūdis, kurios gali pažeisti inkstų kraujagysles ir sutrikdyti jų funkciją. Taip pat, tam tikros infekcijos gali sukelti uždegimą ir pažeisti inkstų audinius. „Autoimuninės ligos, pavyzdžiui, sisteminė raudonoji vilkligė ar nefropatija, gali sukelti inkstų uždegimą ir pažeidimus. Be to, dar gali būti inkstų pažeidimai dėl inkstų akmenų ir reikėtų nepamiršti ir genetinių veiksnių, tokių kaip policistinė inkstų liga, ji taip pat gali prisidėti prie inkstų funkcijos sutrikimų,“ – vardija specialistė.

„Toksinių medžiagų poveikis, pavyzdžiui, ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, alkoholis ar kitos toksinės medžiagos, gali pakenkti inkstams. Galiausiai, dehidratacija, dėl kurios inkstai patiria didelį stresą bandydami išlaikyti skysčių balansą organizme, gali dar labiau pabloginti jų funkciją. Tad jei žmogus turi šiuos rizikos veiksnius, pastebi simptomus, būtina kuo anksčiau kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą. Ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų,“ – sako dietistė.

Ką galima gaminti esant inkstų nepakankamumui?

Esant inkstų nepakankamumui, svarbu sudaryti mitybą, kurioje būtų pagrinde mažiau baltymų ir natrio ir daugiau į mitybą stengtis įtraukti augalinio maisto. Portalo sveikataipalankus.lt įkūrėja dalinasi receptų idėjomis, kurios gali būti tinkamos tokios mitybos principams.

augalinis troškinys

Augalinis troškinys GOODVEGAN

Šis augalinis troškinys BE PIENO, BE GLITIMO, BE CUKRAUS, SU DAUG DARŽOVIŲ, DAUG SKAIDULŲ labai greitai paruošiamas, išsiskiria savo sodriu skoniu ir maloniu aromatu, kuris patiks ir mažiems ir dideliems.

100 g šio troškinio tik 115,77 kcal, iš jų baltymai: 3,05 g; riebalai: 7,31 g; angliavandeniai: 11,03 g.

Ingredientai:

500 g šaldytų brokolių

400 g konservuotų didelių pupelių (avinžirnių arba raudonųjų pupelių)

400 g kokosų kremo

350 g šaldytų jaunų morkų

150 g basmati ryžių

150 g konservuotų kukurūzų

50 g šviežio imbiero, susmulkinto

Truputį verdančio vandens

Alyvuogių aliejaus kepimui

Juodųjų pipirų, ciberžolės

Gaminimo eiga:

  1. Įkaitinkite didelį keptuvę ir įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus.
  2. Įkaitintame aliejuje pakepinkite susmulkintą imbierą, kol išsiskirs jo aromatas.
  3. Į keptuvę įdėkite šaldytas morkytes ir kepkite kelias minutes, kol jos šiek tiek suminkštės.
  4. Pridėkite basmati ryžius, išmaišykite ir užpilkite trupučiu verdančio vandens, kad ryžiai pradėtų virti.
  5. Kai ryžiai bus pusiau išvirti, įdėkite šaldytus brokolius, išmaišykite. Supilkite kokoso kremą, įberkite pipirus ir ciberžolę. Patroškinkite 5 min.
  6. Į troškinį įmaišykite konservuotas pupeles ir kukurūzus. Maišykite, kad visi ingredientai tolygiai susimaišytų.
  7. Sumažinkite ugnį ir leiskite troškiniui lėtai virti, kol visi ingredientai taps minkšti, bet kramtomos koncistencijos ir skystis šiek tiek sutirštės.
  8. Prieš patiekdami, patikrinkite skonį ir, jei reikia, pridėkite dar šiek tiek pipirų.

Avinžirnių ir ryžių troškinys su daržovėmis

Avinžirnių ir ryžių troškinys su daržovėmis

Troškiniui reikės:

400 ml kokosų kremo;

265 g konservuotų avinžirnių;

250 g kalafijorų;

190 g ekologiškų basmati ryžių;

170 g ekologiškų geltonųjų ir raudonųjų paprikų;

80 g brokolių;

45 ml konservuotų avinžirnių skysčio;

20 ml ekologiško ypač tyro alyvuogių aliejaus;

žiupsnelio juodųjų pipirų;

šiek tiek ekologiškos ciberžolės;

340 ml vandens.

Gaminimo eiga:

  1. Įkaitiname troškintuvą su alyvuogių aliejumi. Dedame smulkintas paprikas ir jas šiek tiek apkepiname. Tada dedame smulkintus ne dideliais gabalėliais kalafijorų ir brokolių žiedelius, dedame avinžirnius bei įpilame reikiamą kiekį avinžirnių skysčio.
  2. Galiausiai sudedame ryžius, beriame prieskonius, įpilame vandens ir troškiname 15-20 min. Pabaigoje pilame kokosų kremo ir dar patroškiname viską uždengus dangčiu apie 10 min.

burokeliu karpaco

Burokėlių karpačio

Be galo skanus ir maistingas fermentuotas daržovių patiekalas. Tinka ir kaip pagrindinis vakarienės patiekalas, ar pietų daržovių lėkštė, bet ir šventėmis gali nudžiuginti tavo svečius. Šis burokėlių karpačio variantas yra ne tik skanus, bet ir vizualiai patrauklus dėl įvairių spalvų ir tekstūrų. Mėgaukitės šiuo gaiviu ir sveiku patiekalu!

Ingredientai:

4 švieži burokėliai

4 citrinos (sultims)

Balzamiko actas

Ypač tyras alyvuogių aliejus

Agavų sirupas

Pipirai

Graikiški riešutai

Rukolos arba garšgarščių lapai

Gaminimo eiga:

  1. Burokėlius nuplaukite ir supjaustykite labai plonais griežinėliais, naudodami pjaustyklę. Jei neturite, galite juos sutarkuoti su burokine tarka.
  2. Sudėkite supjaustytus burokėlius į didelį dubenį. Užpilkite juos šviežiai spaustomis citrinų sultimis, balzamiko actu, agavų sirupu, alyvuogių aliejumi, pagardinkite pipirais. Viską gerai išmaišykite ir palikite šaldytuve marinuotis maždaug 12-24 valandas, kad burokėliai suminkštėtų ir įsigertų visus skonius.
  3. Išimkite burokėlius iš šaldytuvo. Suberkite susmulkintus graikiškus riešutus. Uždėkite žalėsių: rukolos taip pat tinka, jei garšgarščių neturite.

Daugiau receptų tinkamų esant inkstų ligoms galite rasti svetainės receptų skiltyje čia – RECEPTAI.

Augalinė mityba – raktas į inkstų sveikatą?

Anot dietistės R. Bogušienės, augalinio maisto didinimas mityboje gali turėti teigiamo poveikio sveikatai ir prisidėti prie inkstų funkcijos gerinimo. Specialistė išskiria šiuos augalinės mitybos privalumus:

  1. Mažiau sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Augaliniai maisto produktai paprastai turi mažiau sočiųjų riebalų ir beveik nėra juose cholesterolio, tai svarbu širdies sveikatai ir gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  2. Daug skaidulų. Augaliniai maisto produktai yra pagrindinis skaidulų šaltinis, kuris gerina virškinimą ir padeda kontroliuoti kūno svorį. Skaidulos taip pat gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir cholesterolio lygį.
  3. Mažiau baltymų. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems inkstų problemų, nes mažesnis baltymų kiekis gali sumažinti inkstų apkrovą.
  4. Vitaminai ir mineralai. Augaliniuose produktuose gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie stiprina imuninę sistemą ir gali padėti kovoti su uždegimais.

individuali konsultacijaJeigu turite inkstų problemų ir ieškote efektyvių sveikatos gerinimo sprendimų, būtinai užpildykite šį MITYBOS KLAUSIMYNĄ ir gausite NEMOKAMĄ PIRMINĘ KONSULTACIJĄ. Taip pat, galite pasinaudoti individualios mitybos programos sudarymu būtent jums – daugiau informacijos SPAUSTI ČIA.

Kaip apsisaugoti, kad nesusirgti inkstų ligomis?

Pasak dietistės svarbu ne tik reguliari, subalansuota ir saikinga mityba, bet ir tinkamas vandens kiekis yra būtinas norint palaikyti optimalią inkstų funkciją. Vanduo padeda skystinti šlapimą, mažina inkstų akmenų susidarymo riziką ir padeda šalinti toksinus iš organizmo. Rekomenduojama paros vandens norma sveikam žmogui apie 30 ml/1 kūno kilogramui. Vienas iš požymių, kad geriate pakankamai vandens t.y. šlapimo spalva dienos eigoje, ji turi būti šviesi.

Mityboje svarbų vaidmenį atlieka antioksidantai, kurie gali apsaugoti inkstus nuo žalos, kurią sukelia laisvieji radikalai. Valgant daug vaisių ir daržovių, turinčių antioksidantų, galima sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą organizmo būklę.

Magnis gali padėti išvengti inkstų akmenų, ypač kalcio oksalato akmenų, susidarymo. Valgyti daugiau magnio turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, avokadus, bananus, špinatus ar net mitybą ypač vasarą ar sportuojant ir daug prakaituojant praturtinti magnio papildais,“ – sako Raminta Bogušienė.

Daugelio asmenų organizme vyrauja omega-6 riebalų rūgštys, ko pasekoje turime uždegiminį procesą. Pasak sveikataipalankus.lt įkūrėjos omega-3 riebalų rūgštys gali padėti mažinti inkstų uždegimą ir saugoti inkstų kraujagysles. Riebios žuvies, linų sėmenų ir riešutų įtraukimas į mitybą būtinas, bet dar svarbu ir praturtinti kokybiškais omega-3 maisto papildais kasdieninį racioną.

Žinoma, svarbu vengti stipriai perdirbtų maisto produktų, kuriuose gausu druskos, pridėtinio cukraus, transriebalų, visa tai gali didinti inkstų ligų riziką.

Patiko straipsnis – įvertink ir pasidalink juo su draugais ir artimaisiais! Turite mums klausimų? Rašykite komentarų skiltyje ir Jums atsakysime.

NAUJIENLAIŠKIS

Mano naujienos tau!

Užsiprenumeruok naujienlaiškį ir reguliariai gauk įdomias naujienas apie sveikatai palankią gyvenseną.
.
Scroll to Top