Kasdien susiduriu su pacientais, kurie kreipiasi į mane nukankinti įvairiausių dietų ir nusivylę savimi bei mitybos specialistais. Daugelis asmenų, ypač turintys antsvorį ar sergantys nutukimu, per gyvenimą išbando nemažai dietų ir mitybos režimų, tačiau tik 5 proc. pasiseka išlaikyti numestą svorį visą likusį gyvenimą. Kodėl?
Dažniausiai žmonės laikosi kraštutinių, madingų dietų, kurios visiškai nepritaikytos individualiems žmogaus poreikiams, kurių neįmanoma laikytis visą gyvenimą ne dėl to, kad asmuo neturi valios, o dėl to, kad besilaikant tų dietų matomi sveikatos pablogėjimai ir dažnu atveju, jos turi kraštutinių veiksmų, kas apriboja žmogų nuo socialinio gyvenimo ir prigimtinių principų. Kaip šiuo laikmečiu populiari keto dieta, kurios laikytis galima tik griežtai su gydytojo (ar net gydytojų) priežiūra ir skiriama tik esant tam tikroms ligoms ir tik trumpuoju periodu. O kas vyksta dabar – pacientai po keto dietos kreipiasi jau su padidėjusiu blogojo cholesterolio kiekiu, o dar blogiau su šlapimo takų, inkstų problemomis. Tuo tarpu protarpinio badavimo pasekmės apskritai sudarko žmogaus suvokimą kas yra reguliari mityba, kas yra alkio ir sotumo jausmas, dėl to tiek daug turime emocinio valgymo problemų.
Kodėl svarbu išsilavinimas?
Turint išsilavinimą tu turi žinias kurios per eilę metų pagrįstos mokslu, o ne vienadienės dietos populiarumu, naikinančiu žmonių sveikatą. Madingos dietos, riebalų menkinimas arba aukštinimas, ar baltymų, angliavandenių vengimas, badavimas, ir kiti kraštutinumai žmogų veda į disbalansą ir sugadina sveikatą. O kur dar specialios diagnozės prie kurių turi būti taikoma viena ar kita speciali gydomoji dieta. Tai žino tik mokslus pabaigę mitybos specialistai – dietistai ar dietologai.
Kodėl svarbi išsami žmogaus analizė?
Asmenys, kurie kreipiasi mitybos konsultacijai nesupranta kodėl atlieku išsamią sveikatos analizę, o kai kurie tiesiog mano: „duok man mitybos planą ir viskas!“. Man svarbu holistinis požiūris į žmogų, ne tik mityba, bet ir gyvenimo būdas! Labai svarbu kokie vaistai ar maisto papildai yra vartojami, kokios diagnozės ir gydytojų rekomendacijos, todėl tik išsamiai išsiaiškindama pateikiu individualią mitybos ir gyvensenos programą. Kai kuriais atvejais tenka pacientą nukreipti ir pas gydytojus dietologus ar kitų sričių specialistus, kartais netgi įtraukti į komandą psichoterapeutą. Kiekvienas žmogus yra individualus ir tik kompleksinis požiūris į žmogaus sveikatą, ne kraštutiniai veiksmai gali turėti ilgalaikį rezultatą.
Kuo skiriasi specialistai?
Pastebima, kad sąvokos: dietologas, dietistas ir mitybos specialistas vis dar nesuprantamos ir maišomos ar net sudedamos į vieną. Vis dar yra žmonių, kurie neturi medicininio išsilavinimo, bet nevengia dalinti patarimų apie mitybą, ar netgi imasi konsultuoti žmones.
Mitybos specialistu gali būti bet koks žmogus, užtenka tik taip save pavadinti ir dažniausiai tai būna asmuo numetęs daug kilogramų ir supratęs, kad jau dabar gali pasidalinti savo patirtimi. Mitybos specialisto veikla nėra tikrinama, reglamentuojama įstatymais ar prižiūrima, tad jis jokios atsakomybės, išskyrus asmeninę, už savo žodžius ir veiksmus neprisiima. Jam nereikia baigti mokslų, galima tiesiog dalintis savo patirtimi ar perskaityta informacija, ar turėti kursų diplomą.
Dietistas – tai dietisto profesinę kvalifikaciją įgijęs sveikatos priežiūros specialistas ir gali būti licencijuotas. Asmeniškai aš – Raminta Bogušienė, turiu ne tik dietisto profesinę kvalifikaciją, bet ir sveikatos priežiūros dietisto licenziją Nr. Nr. ASL-12173. Esu atlikus podiplominę dietisto praktikos stažuotę Ispanijos ligoninėje ir nuolat tobulėju mokymuose, kursuose. Mano pirmoji magistro kvalifikacija yra maisto technologė, kuri man leidžia išsiskirti iš kitų šios srities specialistų tuo, kad mano kuriami valgiaraščiai, mitybos programos yra su mano pačios sukurtais receptais ar technologinėmis kortelėmis, taip pat galiu sukurti receptus ne tik prevencinei mitybai, bet ir gydomajai, pagal atskiroms ligoms taikomas dietas. Gauti nemokamą savo mitybos analizę nuo manęs gali ir tu – atlik trumpą apklausą čia.
Kokios dietisto kompetencijos?
- Kvalifikacija įgyjama tik aukštojoje mokykloje. Dietistas yra sveikatos priežiūros specialistas ir privalo turėti licenciją. Licenzijuotų dietistų sąrašas yra pateikiamas „Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūrai tarnybos“ prie LR Sveikatos ministerijos puslapyje – spausti čia.
- Dietistas gali sudaryti valgiaraščius, mitybos planus ir programas, kurios padeda žmogui išsaugoti ar pagerinti sveikatą pagal individualius jo poreikius ir sveikatos būklę.
- Dietistas gali sudaryti valgiaraščius švietimo įstaigoms pagal vaikų maitinimo reikalavimus, globos įstaigoms pagal globos įstaigoms maitinimui organizuoti keliamus reikalavimus, ligoninėms pagal dietinio maitinimo reikalavimus.
- Dietistas nenustatinėja ligos diagnozių ir neišrašinėja vaistų receptų, tai daro gydytojas. Turėdamas gydytojo nustatytą diagnozę, žmogus kreipiasi į dietistą, kad jis parengtų mitybos planą, tinkantį jo sveikatos būklei.
- Dietistas negydo, bet pagal medicinos gydytojų nustatytas diagnozes, gali padėti žmogui jį mokydamas prevencinės ar gydomosios mitybos principų ir įpročių (kursai, seminarai, konsultacijos, mitybos programos ir mokymai).
Kaip aprašyta dietisto medicinos normoje?
Dietisto kompetenciją sudaro žinios, gebėjimai ir įgūdžiai, kuriuos jis įgyja profesinę kvalifikaciją suteikiančių studijų metu bei nuolat tobulindamas įgytą profesinę kvalifikaciją, atsižvelgdamas į nuolatinę dietetikos mokslo ir praktikos pažangą.
Dietistas žino:
- Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Sąjungos ir nacionalines sveikatos politikos nuostatas;
- sveikatos priežiūrą reglamentuojančius teisės aktus;
- sveikatos priežiūros įstaigų administravimo ypatumus;
- Lietuvoje vykdomas prevencines sveikatos programas ir jų ryšį su sveika gyvensena;
- naujausias dietetikos mokslo inovacijas;
- maisto, jo tvarkymo, mitybos bei maitinimo reikalavimus, sveikos mitybos rekomendacijas;
- žmogaus organizmo sandarą, organų bei organų sistemų funkcijas, žmogaus organizmo anatominius, fiziologinius, genetinius, biocheminius ypatumus įvairiais amžiaus tarpsniais;
- įvairių amžiaus grupių asmenų fizinės ir psichikos raidos etapus;
- dažniausiai pasitaikančių ligų simptomus, plitimo būdus ir galimas komplikacijas, ryšį tarp asmens, aplinkos ir maisto;
- įrodymais grįstos dietisto praktikos organizavimą;
- mokslinių taikomųjų dietisto tyrimų atlikimo principus;
- darbuotojų saugos ir sveikatos principus;
- higienos normų reikalavimus;
- sveikatos priežiūros specialistų komandinio darbo ir komandos formavimo principus.
Dietistas išmano:
- socialinių, kultūrinių, ekonominių, istorinių ir (ar) politinių veiksnių įtaką žmogaus sveikatai;
- profesinės etikos nuostatas;
- sveikatos ir socialines problemas bei jų sprendimo būdus;
- žmogaus organizme vykstančius patologinius procesus;
- biocheminių ir klinikinių tyrimų rodiklius;
- su maitinimusi susijusias sveikatos problemas;
- individualius asmenų skirtumus ir jų įtaką maitinimosi ir gyvensenos įpročiams bei kliento lūkesčius.
Dietistas moka ir geba:
- atpažinti ir įvertinti asmens, asmenų grupės ar bendruomenės gyvybinius poreikius ir nustatyti jų pasirūpinimo savimi galimybes;
- įvertinti asmenų maitinimąsi ir įmitimą;
- identifikuoti asmenų maitinimosi problemas;
- parengti ilgalaikį maitinimosi stebėsenos planą, asmens ar jų grupės valgiaraščius bei technologines korteles;
- taikyti rizikos veiksnių analizės bei svarbių valdymo taškų sistemos ir geros higienos praktikos reikalavimus maisto tvarkymo skyriuje;
- koreguoti asmens ar jų grupės maitinimąsi pagal paskirtą dietinį gydymą;
- skaičiuoti maisto davinio maistinę ir energinę vertę;
- tikrinti dietinių patiekalų gamybą, jų kokybę, maisto tvarkymo skyriaus higienos reikalavimų vykdymą;
- mokyti ir konsultuoti asmenis ar jų grupes tinkamo maitinimosi klausimais, paaiškinti apie maisto pasirinkimo padarinius sveikatai;
- vykdyti maitinimosi stebėseną.
Dietologas – tai yra medicinos gydytojas, toks pat kaip ir kitų medicinos sričių gydytojai, baigę 6 metų trukmės medicinos magistro studijas ir įgijęs medicinos gydytojo licenciją. Baigęs magistro studijas, jis toliau stoja į dietologijos studijų programą ir dar 3 metus studijuoja rezidentūroje. Baigęs šias studijas jaunas medikas gauna jau antrąją licenciją, būtent gydytojo dietologo. Šios specialybės medikai gali konsultuoti įvairiais su žmogaus mityba susijusiais klausimais. Gydytojas dietologas gali vertinti bendrą žmogaus sveikatos būklę, analizuoti atliktų tyrimų rezultatus, gretutines ligas, vartojamus medikamentus ir jų poveikį paciento organizmui. Jeigu reikia, gydytojas dietologas gali paskirti papildomus tyrimus bei medikamentinį gydymą. Gydytojai dietologai priima pacientus, juos konsultuoja.
Dietologo veikla tokia pati, kaip ir dietisto, tik dietologas turi medicinos gydytojo išsilavinimą, taigi papildomai jis gali išrašyti nustatyti paciento diagnozę bei išrašyti reikiamus vaistus. Dietologas daugiau dirba paskirdamas individualią gydymo taktiką, gydomąsias dietas pagal diagnozes, o dietistas praktiškai sudaro valgiaraščius pagal maisto technologo sukurtas receptūras. Ir dažnai pacientas nori gauti valgiaraštį su aiškiais receptais, o gauna tik produktų sąrašą ką gali ir ko negali valgyti. Tai daro dietistas, kuris jei dar turi maisto technologijų žinių gali sukurti ir subalansuotos mitybos receptus pagal atskiras dietas.
Rinkis specialistą, kuris turi ne tik atitinkamą išsilavinimą ir yra licenzijuotas, bet ir pats gyvena pagal sveikatai palankios mitybos ir gyvensenos principus. Toks specialistas suteiks holistinį požiūrį į tavo sveikatą ir jo profesinė bei gyvenimiška patirtis tave motyvuos gyventi ir valgyti sveikai. Ieškodamas pagalbos ir tinkamo specialisto rinkis atsakingai!