Tinklaraštis

Raminta Bogušienė

Raminta Bogušienė

Vaikų maitinimas ugdymo įstaigoje: kiek iš tiesų kainuoja skanus ir kokybiškas maistas?

Neskanu, nevalgoma, viską išmetame, ar niekur negirdėti išsireiškimai? Maistas skanus, estetiškai pateiktas, sveikatai palankesnis ir pagamintas iš kokybiškų produktų telpant į dienos kainą – misija įmanoma? Paskaičiuokime. Sveiko maisto technologė, lektorė, knygų autorė Raminta Bogušienė dalinasi sukurtu darbo įrankyje-knygoje “Sveiko maisto gamyba” vienos dienos valgiaraščiu.

Vaikų maitinimui ugdymo įstaigose kuriami valgiaraščiai turi atitikti vaikų maitinimo aprašą, maistas turi būti gaminamas iš kokybiškų maisto produktų, reikia tilpti į maitinimui skirtą biudžetą, turi būti skanu ir kuo mažiau maisto švaistymo. Su šiais iššūkiais susiduria ne viena ugdymo įstaiga ir jos maitinimo organizavimo specialistai. Atitikti visus reikalavimus kad maistas būtų skanus, kad tiekėjai atvežtų kokybiškus produktus už priimtiną kainą, o virėjos sugebėtų pagaminti skanų ir sveikatai palankų maistą yra daug iššūkių reikalaujantis darbas.

Daug metų dirbant šiame sektoriuje ir kuriant valgiaraščius bei technologines korteles vaikų maitinimui, vedant kvalifikacijos mokymus, atliekant rinkos tyrimus pamačiau, kad pirmiausia, patiekalai turi ne tik atitikti vaikų maitinimo aprašą, bet ir būti daugelio mėgstami, populiarūs tarp vaikų. O norint tą pasiekti, turi būti ne tik profesionali technologinė kortelė, bet virėjas bei dietistas turi matyti galutinį vaizdą, kas gausis pagaminus vieną ar kitą patiekalą, todėl pradėjau fotografuoti ir išdirbtus receptus pateikti estetiškame fone. Taip ir gimė per eilę metų profesionalios virtuvės enciklopedija, kurioje net 322 technologinės kortelės su originalia patiekalo nuotrauka, valgiaraščiai ugdymo, sveikatos priežiūros, globos įstaigoms ir kavinėms, bei metodinė medžiaga kaip nupirkti kokybiškus maisto produktus, kaip gaminti, kad maistas būtų skanus, kokybiškas, saugus ir estetiškai patiektas.

Dalinuosi darželinukų vienos dienos valgiaraščio be maistinių ir energinių verčių pavyzdžiu, iš 15 dienų, kuriame yra pusryčiai, pietūs ir vakarienės patiekalai, porcijos dydis, valgymų kaina ir dienos kaina. Kiek iš tiesų kainuoja vaiko maistas ugdymo įstaigoje?

Pagal viešai prieinamus duomenis dienos maitinimo kaina darželinukams svyruoja nuo 2,6 iki 3,2 Eur didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Ką suskaičiavome? Leidinyje „Sveiko maisto gamyba. 322 technologinių kortelių, valgiaraščių ir metodinės medžiagos rinkinys“ pasirinkus atsitiktinę dieną, gavome dienos maitinimo kainą – 2,55 Eur. Kokį maistą valgys Jūsų vaikas darželyje už tokią kainą? Pasižiūrėkime.

Pusryčiai – miežinių kruopų košė su razinomis t.y. pieniška košė, kaip užkandukas – sūrio lazdelė su traškiomis morkytėmis – gali būti perkelta į priešpiečius. Pietums – raudonųjų lęšių sriuba su pačių gaminta daug skaidulinių medžiagų ir baltymų turinčia bemiele viso grūdo kefyrine bandele ir antras patiekalas – su daug baltymų, be glitimo šlaunelių kepsnys keptas orkaitėje su traškia kukurūzų plutele, tiekiamas su kuskusu ir pjaustytų daržovių lėkštele, o vakarienei nuostabusis daug baltymų ir be glitimo varškės pudingas su trinta aviečių ir bananų tyre ir nesaldintu jogurtu bei užkandukas – sezoniniai vaisiai ar uogos. Visi patiekalai su mažiau pridėtinio cukraus (iki 5 g/100 g) ir druskos (iki 1 g/100 g).

Pateikta kaina paskaičiuota mažmeninėje rinkoje pateiktų maisto produktų kainomis, daugelis žaliavų ekologiškos, todėl tikėtina, kad galutinė kaina gali būti ir mažesnė. Tad daugeliui Lietuvos darželių gali ne tik užtekti, bet ir likti lėšų, skirtų maitinimui. Skaičiuota nevertinant darbo užmokesčio, komunalinių ir kitų išlaidų, nes daugelis Lietuvos darželių maitinimą atlieka patys, nėra samdomos maitinimo įmonės, todėl ūkio dalies lėšomis galimas dengimas kitų išlaidų.

Žinoma, kalbant apie verslo subjektus ir maitinimo organizavimą ugdymo įstaigose turėtų būti atsižvelgta, kad maisto produktai sudaro tik dalį, gal net iki 50 proc. visų maitinimo išlaidų, todėl kitų išlaidų padengimas turėtų būti įvertintas, jau nekalbant apie pelno siekimą, kas ir yra verslo subjekto funkcija.

Tad kyla klausimas – ar iš tiesų kokybiškas maistas toks brangus? Galbūt kartais trūksta tik noro? Pajėgumų? Tačiau viena aišku – mūsų vaikai gali valgyti kokybišką maistą, kuris bus skanus, spalvingas, estetiškai patiektas, o svarbiausia – sveikatai palankus.

Tėveliai, ar norėtumėte, kad Jūsų vaikų darželyje būtų toks dienos maitinimas?

Norintiems įsigyti leidinį, spauskite čia: SVEIKO MAISTO GAMYBA

NAUJIENLAIŠKIS

Mano naujienos tau!

Užsiprenumeruok naujienlaiškį ir reguliariai gauk įdomias naujienas apie sveikatai palankią gyvenseną.
.
Scroll to Top